Warunki ogólne
- Wszystkie osoby przebywające na terenie Stajni zobowiązuje się do przestrzegania niniejszego regulaminu, zasad BHP i ppoż. oraz do stosowania się do uwag właściciela, kierownika ośrodka, instruktorów i pracowników obsługi.
- Uznaje się, że każda osoba, która weszła na teren Stajni oraz korzysta z jej usług, zapoznała się z postanowieniami regulaminu i zobowiązała się do przestrzegania jego postanowień oraz dostępnych instrukcji bezpieczeństwa i prawidłowej eksploatacji obiektu, a także zaleceń właściciela Stajni oraz osób przez niego upoważnionych.
- Właściciel Stajni nie ponosi odpowiedzialności za kradzieże, wypadki i inne szkody wynikające z zaniedbania osób trzecich, bądź niewłaściwego korzystania z obiektów i infrastruktury ośrodka.
- Jeździectwo jest sportem podwyższonego ryzyka, dlatego zaleca się wszystkim osobom korzystającym z infrastruktury ośrodka oraz jeżdżącym konno, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków(NNW).
- Na terenie Stajni obowiązuje całkowity i bezwzględny zakaz palenia wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów, poza miejscami do tego wyznaczonymi.
- Na terenie Stajni nie mogą przebywać osoby nietrzeźwe lub pod wpływem środków odurzających. Wyjątek stanowi strefa grillowa podczas imprez organizowanych przez właścicieli ośrodka.
- Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na terenie Stajni tylko pod opieka osoby dorosłej lub za jej wiedza i pozwoleniem, za co bierze on jednocześnie pełna odpowiedzialność.
- Osoby niepełnoletnie, poniżej 12-go roku życia, mogą przebywać na terenie Stajni, wyłącznie pod opieka osoby dorosłej.
- Na terenie Stajni nie wolno biegać ani krzyczeć, gdyż może to spowodować spłoszenie się konia lub koni i doprowadzić do wypadku.
- Na teren Stajni dozwolone jest wprowadzanie psów nieagresywnych WYŁACZNIE na smyczy pod całkowitą opieką właściciela. Powinien on dopilnować, aby psy nie płoszyły koni oraz nie załatwiały się na terenie budynku stajni (boksy, paszarnia). W razie potrzeby nakazuje się sprzątanie odchodów.
- W razie umyślnego okaleczenia konia, uszkodzenia sprzętu jeździeckiego, pomieszczenia bądź urządzeń Stajni sprawca ponosi odpowiedzialność materialną (oraz ewentualnie karną) za wyrządzoną szkodę, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Każdy klient Stajni, przyprowadzający na jej teren osoby spoza ośrodka, jest odpowiedzialny za ich zachowanie.
- Na wszystkich klientach oraz pensjonariuszach spoczywa obowiązek zachowania należytej czystości zarówno po sobie, jak i swoich koniach.
- Cisza nocna trwa od 22.00 do 06.00. Przebywanie w tych godzinach na terenie ośrodka, jest możliwe wyłącznie po uprzednim ustaleniu z Kierownikiem Ośrodka.
- Wszelkie uwagi dotyczące pracowników, infrastruktury czy bieżących zdarzeń, należy kierować bezpośrednio do Kierownika Ośrodka.
Regulamin korzystania z infrastruktury ośrodka
- Do dyspozycji klientów oraz pensjonariuszy Stajni jest cała infrastruktura ośrodka, w tym place do jazdy oraz hala.
- W pomieszczeniach socjalnych nakazuje się zachowanie czystości. W przypadku braku środków higienicznych, należy natychmiast zgłosić ich brak do instruktorów lub Kierownika Ośrodka.
- Do dyspozycji klientów i pensjonariuszy jest przeznaczone pomieszczenie z aneksem kuchennym oraz niezbędnymi sztućcami i zastawą. Po skorzystaniu z powyższych, należy je od razu umyć, a także zadbać o czystość na stole i blatach, z których się korzystało.
- Pierwszeństwo korzystania z hali oraz placy do jazdy, mają zajęcia rekreacyjnie. Grafik jazd oraz informacja o wykorzystaniu danego placu, są dostępne u instruktorów oraz Kierownika Ośrodka.
- Wszystkie osoby korzystające z infrastruktury ośrodka, zobowiązane są do zachowania po sobie należytej czystości, tyczy się to przede wszystkim sprzątania odchodów po swoim koniu.
- Przed wejściem na halę należy krzyknąć „UWAGA”, celem uniknięcia spłoszenia koni przebywających wewnątrz.
- W sezonie zimowym, w razie potrzeby, zostanie ustalony grafik korzystania z hali, dla większego komfortu wszystkich klientów Stajni.
- Wejścia do hali znajdują się w obydwu stajniach wzdłuż niej. Podczas przechodzenia z koniem należy zachować szczególna ostrożność i stosować się do ogólnie przyjętych zasad BHP w stajni oraz podczas obcowania z koniem.
- Podczas jazd obowiązują ogólnie przyjęte zasady dotyczące bezpieczeństwa podczas jazdy. W przypadku odbywania się na jednym placy zajęć rekreacyjnych i jazd pensjonariuszy, klienci rekreacyjni mają bezwzględne pierwszeństwo.
- Przejście na plac główny(hipodrom) wyłącznie przez ostatnią stajnię lub drogą przepędową.
- Przejście z koniem kostką brukową przed stajnią główną i hipodromem, możliwe jest wyłącznie dla osób wyjeżdżających lub wracających z terenu. W innym przypadku przejście kostką jest zabronione.
- Po wyjściu z placu/hali, przed wejściem do stajni, należy wyczyścić kopyta swojemu koniowi.
- Prosimy o szanowanie przeszkód na hali i ujeżdżalni:
– nie zostawiamy drągów po treningu na ziemi, zawsze sprzątamy przeszkody i drągi po sobie, odnosimy je lub podwieszamy na stojaki
– w przypadku zniszczenia przeszkody (połamanie drąga, stojaka i in.) zobowiązuje się daną osobę do poinformowania o tym właściciela i ewentualnego odkupienia przeszkody.
14. Nowy komplet przeszkód i szranek jest wyłączony z ogólnego użytku. Wyjątek stanowią imprezy organizowane przez Stajnię.
15. Kategorycznie zabrania się jazdy bez kasku na terenie Stajni.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem obowiązuje zasada uwzględniająca dobro koni, wzajemnej życzliwości i pomocy.
Osoby rażąco naruszające niniejszy regulamin oraz stwarzające zagrożenie dla siebie i innych mogą zostać poproszone o opuszczenie terenu ośrodka.
Warunki przeprowadzania zajęć
- Stajnia Morgan zapewnia uczestnikom zajęć:
- Odpowiednio przygotowane konie rekreacyjne, podstawowy sprzęt jeździecki- siodło, ogłowie, toczek jako ochronę głowy oraz kamizelki ochronne dla młodzieży.
- Miejsce -3 ogrodzone place oraz lonżownik przygotowane do nauki jazdy konnej, wraz ze sprzętem treningowym.
- Opiekę instruktorską.
- Każdy uczestnik zajęć powinien nosić w czasie jazdy ubiór zgodny z wymogami bezpieczeństwa- kask chroniący głowę, buty o gładkiej podeszwie, długie spodnie chroniące nogi przed otarciami (najlepiej bryczesy). Bez wymienionych akcesoriów nie wolno wsiadać na konia! Dla dzieci i młodzieży wskazane są kamizelki ochronne. Dzieci i młodzież podczas wyjazdów w teren, mają obowiązek ubrać kamizelkę ochronną.
- W zajęciach z jazdy konnej mogą uczestniczyć dzieci od 7 lat, młodzież i dorośli pod warunkiem, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania jazdy konnej.
- Dzieci poniżej 7 roku życia mogą uczestniczyć w oprowadzankach na kucyku i lekcjach nauki jazdy na lonży/kole oraz zajęciach “Kucykowego przedszkola”.
- Każdy uczestnik zajęć zobowiązany jest do przygotowania do jazdy przydzielonego mu konia, wobec czego należy przyjechać do stajni około 30 min. przed rozpoczęciem umówionej jazdy. Przygotowanie do jazdy obejmuje: wyczyszczenie konia, założenie mu siodła i ogłowia, ewentualnie ochraniaczy, dopasowanie strzemion do wzrostu jeźdźca.
- Jeźdźcom początkującym, pobierającym lekcje lonży, instruktor lub wyznaczona przez niego osoba pomaga w przygotowaniu konia, ucząc jednocześnie wszystkich czynności wymienionych w punkcie 5.
- Po zakończeniu jazdy, jeździec zobowiązany jest zadbać o konia na którym jeździł, stosując się do zaleceń prowadzącego. Może to oznaczać przekazanie konia innej osobie lub odprowadzenie go do stajni i wykonanie czynności związanych z rozsiodłaniem: zdjęcie siodła, zdjęcie ogłowia, umycie wędzidła, wypięcia czapraka, odłożenie używanego sprzętu oraz szczotek na swoje miejsce w siodlarni, zadbanie o czystość konia oraz kopyt.
- W czasie jazdy uczestnik zajęć zobowiązany jest wykonywać starannie polecenia instruktora i zachowywać się tak aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie innych jeźdźców , koni oraz innych osób przebywających na placu do jazdy.
- Uczestnik jazdy lub jego prawny opiekun jest odpowiedzialny za szkody powstałe w wyniku lekceważenia przekazywanych poleceń prowadzącego. Do szkód zalicza się kontuzje uczestników, kontuzje konia, uszkodzenie sprzętu.
- W czasie jazdy nie należy prowadzić rozmów towarzyskich, jeśli polecenie instruktora jest niejasne, należy poprosić o wyjaśnienie.
- Nie wolno biegać, krzyczeć przy koniach oraz robić gwałtownych ruchów płosząc konie. Przebywając na koniach należy pamiętać, że koń jest zwierzęciem płochliwym oraz do końca nieprzewidywalnym.
- Za zaginione przedmioty, kradzieże na terenie ośrodka nie odpowiadamy.
- Sprzęt do jazdy konnej tj ogłowia, toczki, siodła itp. nie należące do Stajni Morgan zostawiasz na własną odpowiedzialność. Nie wolno zakładać na konia własnego sprzętu, bez zgody instruktora lub kierownika/ menedżera ośrodka. Sprzęt zapewniony przez Stajnię Morgan jest bezpieczny i dopasowany do danego konia.
- Bez zezwolenia instruktora i osób do tego wyznaczonych nie wolno zbliżać się do koni, wchodzić na ujeżdżalnię, pastwiska i na wybiegi dla koni.
- Należy BEZWZGLĘDNIE stosować się do zasad bezpieczeństwa i poleceń pracowników ośrodka. Tyczy się to zarówno zasad obcowania z koniem(nie podchodzenie od tyłu, nie kucanie przy koniu, itd.), ale także zasad korzystania z infrastruktury ośrodka.
- Podczas wyjazdów w teren należy stosować się do poleceń instruktora prowadzącego. Nie wolno go wyprzedzać, a pomiędzy końmi musi zostać zachowana odpowiednia odległość wskazana przez prowadzącego. To samo tyczy się kolejności koni w zastępie.
Cennik i zasady dotyczące płatności
- Ceny jazd oraz zakres usług podane są w aktualnym cenniku i ofercie, znajdujących się na stronie www.balczewo.pl
- Karnety na jazdy konne muszą być wykorzystane przez 2 miesiące od daty zakupu. Wyjątek stanowią wypadki losowe, takie jak pobyt w szpitalu. Wówczas czas na wykorzystanie karnetu może zostać przedłużony, po uprzednim ustaleniu z kierownictwem ośrodka. Karnety są bezzwrotne.
- Płatności za jazdy dokonać należy zawsze z góry bezpośrednio u instruktora.
- Cena jazdy konnej obejmuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i podstawowe ubezpieczenie uczestników jazd od następstw nieszczęśliwych wypadków.
- Umówienie się na jazdę/ wyjazd w teren i nieodwołanie jej najpóźniej dzień przed planowanymi zajęciami(zajęcia przedpołudniowe) oraz do 10.00 w dniu zajęć(zajęcia popołudniowe), równoznaczne jest z obowiązkiem zapłaty za planowaną jazdę.
Każda osoba umawiająca się na jazdę oświadcza, że zapoznała się z regulaminem Stajni Morgan i w pełni go respektuje Zasady te zostały opracowane, aby zadbać o bezpieczeństwo jeźdźców i koni.
Pensjonat
- Paszport konia musi być, zaraz po jego przyjeździe na teren ośrodka, okazany Kierownikowi Ośrodka, w celu weryfikacji i odnotowania ostatniego szczepienia. Należy także podać datę ostatniego odrobaczania.
- Zabrania się pozostawiania koni na korytarzach stajennych bez opieki.
- W porach karmienia koni i sprowadzania z padoków prosi się o nie wyprowadzanie koni na korytarz celem zabiegów pielęgnacyjnych, siodłania, kucia itp.
- Obowiązkiem opiekuna po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych przy koniu jest uprzątnięcie po nim korytarza / myjki itp. Dotyczy to również nieczystości pozostawionych przez konia na terenie placy, hali oraz dróg prowadzących do nich.
- Każdorazowo po zakończeniu treningu należy posprzątać używane przez siebie elementy (przeszkody, drągi, czworobok itp.) i odłożyć je na wyznaczone miejsce. Jeśli znajdowały się one już wcześniej na placy/ hali, należy je odłożyć w miejsce skąd zostały wzięte.
- Obowiązuje zasada czystości i porządku w pomieszczeniach socjalnych, siodlarni oraz dookoła wszystkich obiektów.
- Zabrania się samowolnego korzystania z dodatkowych porcji ściółki i pasz poza przydziałem dozowanym przez pracowników stajennych. Przy chęci zmiany dawek (zmniejszeniu lub zwiększeniu) należy poinformować Kierownika Ośrodka.
- W przypadku siatek na siano obowiązuje kategoryczny zakaz wysypywania niedojedzonej porcji siana na gnojownię lub w inne miejsce uniemożliwiające jego wykorzystanie. Siano takie nadal jest zdatne do spożycia i siatkę należy dopchać bez wyrzucania niedojedzonej poprzedniej porcji.
- Koń poza stajnią, musi przebywać na uwiązie/ lonży/ wodzach pod kontrolą i nadzorem właściciela konia lub osób przez niego upoważnionych.
- Puszczanie konia luzem możliwe jest wyłącznie na padoku. W innych miejscach wyłącznie za zgodą Kierownika Ośrodka.
- Za szkody spowodowane przez konia podczas jazdy odpowiada jeździec. Natomiast za pozostałe szkody na obszarze stajni i w budynku odpowiada właściciel konia.
- Konie wypuszczane są na padok w konkretnych godzinach. Właściciele mogą konie sprowadzać bądź wypuszczać tylko pojedynczo w ręku.
- Każdy zobowiązuje się do regularnego szczepienia i odrobaczania konia.
- W przypadku choroby konia właściciel zobowiązuje się do jego leczenia.
- W przypadku zauważenia objawów chorobowych u konia, pod nieobecność jego właściciela, pracownicy stajni niezwłocznie informują go o zaistniałej sytuacji i wzywają lekarza weterynarii, na koszt właściciela konia.
- Nie wolno osobom obcym prowadzić treningów oraz jazd rekreacyjnych bez wcześniejszego uzgodnienia z Kierownikiem Ośrodka lub właścicielami Stajni.
- Zabrania się klientom prowadzenia działalności zarobkowej na terenie Stajni.
- Obsługa Stajni zaleca pozostawienie wiadomości o wyjeździe w teren, przewidywanym czasie i miejscu wycieczki oraz przypuszczalnej godzinie powrotu.
- W przypadku udostępnienia konia do jazd osobom trzecim, właściciel konia zobowiązany jest poinformować wcześniej o tym fakcie Kierownika Ośrodka.